FT

Merhaba, Ziyaretçi!

Bizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz!

Sitemizden daha iyi yararlanabilmek için "Giriş" yapmalı ya da "Kayıt" olmalısınız ;)

("Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı" ayrıcalıktır!)


Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Sizi aramızda görmek güzel ama sitemizden daha iyi yararlanabilmeniz için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız. İlgi ve alakanızdan dolayı Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı yönetimi olarak teşekkür eder, iyi forumlar dileriz.

Giriş ya da Kayıt

(Sadece kayıtsız kullanıcılar tarafından görüntülenebilir.)

Üzüntüyü YenebiLmek
#1
Birtakım olumsuz olaylara karşı, insan vücudunun gösterdiği doğal tepkidir üzüntü. Ya da insanın, hoşlanmadığı bir olaya, karşı duruşunu belli etmesidir. Ancak üzüntü, insan duygusunun sergilediği böyle tabi bir olay olmaktan daha öteye geçerse kişiyi manen sıkıntılara da sokar. Böyle bir durum, insanın ruh ve akıl dengesini sarsabilecek ve normal olmayan bazı gelişmelerin ortaya çıkmasına da sebep olacaktır. Oysa olumlu yada olumsuz, çeşitli olaylar karşısında sergilediğmiz hiçbir tepki ne çevredekileri, ne de insan bünyesini sıkıntıya sokacak veya zarar verecek boyutlarda olmamalıdır. Tabiyatıyla, vücudun normal savunma mekanizması olan üzüntü bu çerçevenin dışına taşmamalıdır, hatta içe dönük tahribatları yerine kişiyi, olumsuz olayların bir daha gerçekleşmemesi için tedbirler almaya götürmelidir. İnsan olarak, sevinmeye nekadar hazırlıklı isek, üzüntü verici olaylara da aynı şekilde hazırlklı olmamız gerekir. Çünki hayatı, ne bir eylence yeri, ne de bir azap ortamı gibi görmek doğru değildir. Birbirinden farklı olaylar sürekli akıp gidecektir hayatımızdan. Önemli olan olumlu yada olumsuz, yaşadığımız her olaydan ders çıkarmayı bilmemizdir.

Aşırı üzüntü ümitsizlik belirtisidir. Ümitsizlik ise tam bir felakettir.
Çünki ümidini kaybeden insan herşeyini kaybeder. Bu yüzden bu dipsiz kuyuya düşmemek ve kendimizi harab etmemek için küçük şeylerden de mutlu olmayı bilmek, daima aktif çalışmalarda bulunmak, geleceğe yönelik projeler yapmak veya bu projelerde yer almak, hayatı güzel şeylerle renklendirmek, başarısızlıktan yılmamak ve hatta ders çıkarmak gerekir.
Elbette herkes için üzüntüler olacaktır ama, bu hiçbir zaman hayatın sonu, dünyanın sonu değildir. Bilmeliyiz ki üzüntü üzüntüyü davet eder. İnsanın psikolojik yapısı da ani geçişlere ve değişimlere müsait değildir.

Üzüntünün ardından sevinçli bir ortama hemen geçemeyiz fakat ağır ağır ondan kurtulabilmek için, olayların iyi yönlerini düşünüp daha kötü bir durumda olmadığımıza şükredebiliriz. Yüzme bilmeyen insan suya düştüğü için değil, suda kaldığı için boğulur. O halde bu, hayat denen üzüntü ve sevinç denizinde iyi yüzmeyi öğrenmeliyiz. "Hayat, üzüntüye mağlup olanı affetmez."
Bul
Alıntı


Yorum yapma izniniz bulunmuyor!

Üzgünüz, yorum yapabilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

ya da

Kayıt ol!

Topluluğumuzda yeni bir hesap oluşturun.

Kayıt


© 2019 Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı
with by @tedem - Developed by @Nakres

Tema Görünümü

Renk Seçimi:

Arkaplan Dokuları:

Tema Ayarları

Seçenekler: