Saßit Yörüngeli Uydu Şematiği

Nily

New Member
Katılım
22 Nis 2015
Konular
135
Mesajlar
154
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Level: 11 ()
EXP: 46 / 100

HP: 282 / 1167
MP: 99 / 647
SP: 145 / 842
Sabit Yörüngeli Uydu Şematiği

Meteosat uydu sistemi Avrupa çalışmasının çok başarılı bir örneğidir. İlk olarak 1970’lerin başlangıcında dizayn edilmiş, ve ilk model 1977’de fırlatılmıştır. Aynı dizaynın 2003 yılının sonuna kadar kullanılacağı umulmaktadır. Beklenen 26 yıllık operasyonel servis kullanımı ilk zamandaki gelişim çabalarını haklı çıkarmıştır. Meteosat-3’den sonra nisbeten küçük sayılabilecek dizayn değişiklikleri yapılmış ve bu değişiklikler aşağıda özetlenen uydu spesifikasyonlarına update edilmiştir

Sabit Yörüngeli Uydu Şematiği
Uydunun boyutları 2,1 m çapında olup, 3,195 m uzunluğundadır.Yörüngesindeki başlangıç kütlesi 282 kg’dır. Bu dara ağırlığına ilaveten, mevcut durumunu koruması için hidrazin propellant taşımaktadır, bunun yaptığı ilave ağırlık ise yaşam süresinin başlangıcında yaklaşık 40 kg’dır. Uydu yörüngesinde ana ekseni etrafında 100 rpm hızıyla dönmektedir, bu dönüş hızı ise dünyanın kuzey-güney eksenine neredeyse paralel sayılır.

Meteosat temel olarak tepesinde davul şekilli bölüm bulunan (çapı 1,3 m) ana silindirik bir gövdeden ve ilave olarak konulmuş eşmerkezli iki silindirden meydana gelmiştir. Ana silindirik gövde, uydunun radyometreyi de kapsayan bütün alt sistemlerinin çoğunu barındırmaktadır. Yüzeyi, elektriksel güç sağlayan güneş hücreleriyle kaplanmış altı adet panelden meydana gelmektedir.
S/UHF platformunun üzerine monte edilen daha küçük davul şekilli bölümün silindirik yüzeyi, radyatif dipol anten elementleri sırasıyla kaplanmıştır.
Bu silindirik gövde içindeki elektronik aksamlar, uydunun dönüş sırasında algılama yapması için, bireysel elementleri sırasıyla aktive eder. Bu sistem, görevi S bantındaki bütün gönderimlerin dünyayı işaret etmesi olan elktroniksel-despun anteni oluşturur. Ana silindirik gövdenin tepesine monte edilmiş olan iki silindir S-band ve düşük UHF bölümlerini içermektedir.

Yoğun iticiyi içeren apogee boost motoru, başlangıçta fırlatma öncesinde uydunun tabanına yerleştirilmiştir. Bu, uyduyu, uydunun fırlatma sonrasında yüksek derecede eliptik olan yörüngesinden, arzulanan dairesel ekvatoral yörüngesine oturtmakta kullanılır.Bu patlamayı takiben apogee boost motoru uydu gövdesinden ayrılır, böylece geride infrared radyometre detektörlerini soğutan radyatif soğutucu için açık bir manzara bırakır.
 
Üst