Plastik Kaplarda Kullanılan Rakamlar

McuTR

Administrator
Developer
Katılım
6 Mar 2010
Konular
1,902
Mesajlar
1,902
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Level: 36 ()
EXP: 26 / 100

HP: 8333 / 8333
MP: 4471 / 5000
SP: 6250 / 6250
Plastik, karbon, hidrojen, oksijen, azot ve diğer organik ya da inorganik elementlerin oluşturduğu monomer adı verilen; basit yapıdaki moleküllü gruplardaki bağın koparılarak, polimer adı verilen uzun ve zincirli bir yapıya dönüştürülmesi ile elde edilen malzemelere verilen isimdir.

Örneğin; Etilen bir monomerdir. Bu monomerden oluşturulan polimer olan polietilen ise polimerdir. En çok kullanılan plastiklerin başında gelir.

Plastik kapların altında geri dönüşüm işareti içerisinde yazan rakamlar, söz konusu ürünün hangi maddeden yapıldığını gösteriyor. Piyasada yaygın olarak görülen plastikler 1-7 arası sınıf plastiklerden üretiliyor.

PET, en çok kullanılan orta sertlikteki plastiklerdendir. PET’leri teşhis etme kodu 1’dir. Yoğunluğu 1.38 gr/ml’dir. Maksimum kullanılabilir sıcaklığı 60°C dir. PET, polyester ailesine ait termoplastik bir malzemedir.

Avrupa ve Kanada'da yapılan bir araştırma incelenen 63 farklı marka suda, temiz kaynak suyuna göre 100 kat daha fazla antimon metali bulunduğunu ortaya çıkardı.

Aynı araştırma, suyun bu amalajda bekleme süresi uzadıkça antimon miktarının daha da arttığını belirledi. Suya salınan antimon miktarında güneş ışığına maruziyet, yüksek sıcaklıklarda kalma ve suyun pH derecesinin etkili olduğunu da gösterdi.

Pet şişelerde bulunan bromlu bileşiklerde suya karışabiliyor. Brom merkezi sinir sistemini bastırarak, paranoya ve diğer psikolojik sorunları tetikleyebiliyor.

Isıl işlenmesine bağlı olarak, amorf (şeffaf) ve yarı-kristal (opak ve beyaz) açık veya hafif renkli, suda yüzebilir, fakat köpük yapılamaz. En önemli kullanım avantajı, tamamen geri dönüşebilir olmasıdır. 250°C gibi yüksek erime sıcaklığına sahip bir plastiktir. PET, hızlı yanar, alevleri renksizdir. Yanarken mum kokusu ve sönerken beyaz duman verir. Çok hafiftir. İyi bir gaz ve nem bariyeri olarak kullanılır. Serttir ve darbeye karşı dayanıklıdır. PET şişeler, mükemmel bariyer malzemesi olup, özellikle meşrubatlar için çok yaygın kullanım alanı vardır. PET plastiğinden çeşitli boyutlarda içme suyu, meyve suyu ve bitkisel yağ şişeleri, fıstık yağı kavanozu, mikro dalga gıda tepsisi örtüsü, salata kapları vs. yapılmaktadır.

HDPE teşhis etme kodu 2’dir. Yoğunluğu 0.96 gr/ml dir. Doğal olarak süt rengi görünümdedir. Maksimum kullanılabilir sıcaklığı 120°C dir. En çok kullanılan, orta sertlikteki plastiktir.

Yapılan bir çalışma plastik ürünlerin % 95'inin östrojenik aktivite gösterdiği, yani hormonel sisteminizi bozabilecek, hücre yapısını değiştirecek, bebekler ve çocuklar için risk oluşturabileceğini gösterdi. Bu araştırmada plastiklerde en bilinen toksik madde Bispeol (BPA) içermediğini iddia eden ürünlerin dahi diğer östrojenik kimyasalları içerdiği ortaya çıkarıldı.

PVC teşhis etme kodu 3’tür. Yoğunluğu 1.42 gr/ml. dir. Maksimum kullanılabilir sıcaklığı 70°C dir. Sert ve esnek olmak üzere iki türdür. İyi bir fiziksel özelliğe ve kimyasal dirence sahip bir plastiktir. Uzun süre kararlı kalır, yanmaya dayanıklı ve iyi bir yalıtım özelliğine sahiptir.

PVC yakıldığı zaman, çok asidik özelliğe sahip hidrojen klorür gaz kirleticisi olmasının yanında kanser yapıcı dioksin ve furan gibi kirleticiler oluşur ve çok asidik koku yayar. PVC’nin sağlık ve çevresel etkisi hakkındaki halkın endişesinden dolayı birçok gelişmiş ülkelerde gıda sektöründe kullanımı azaltılmakta veya kaldırılmaktadır.

Bitkisel yağlar ve şampuan şişeleri, çamaşır suyu ve şeffaf sıvı deterjan kapları, sıvı motor yağı şişeleri, yapay deriler, pencere temizleme ürünleri kapları, taze et kapları, ketçap şişeleri, yumuşak oyuncaklar, elektriksel yalıtımlar, çatı malzemeleri, borular ve pencere çerçevesi malzemeleri PVC’den yapılır.

LDPE teşhis etme kodu 4’tür. Yoğunluğu 0.93 gr/ Maksimum kullanılabilir sıcaklığı 80°C dir. Düşük yoğunluklu polietilendir. Erime sıcaklığı 120°C dir. LDPE plastikleri, pürüzsüz, esnek ve nispeten saydam olduğundan film hammaddesi olarak kullanılır.

Çuval, büzgü ve germe şalı, film torbası, çöp torbası, ekmek ve sandviç torbası, çeşitli yiyecek torbaları, gıda kutusu, derin dondurucu torbası, ucuz mutfak malzemesi, bakkal torbaları, margarin tüpleri, çeşitli kavanozların esnek kapaklarının yapımında kullanılır.

PP teşhis etme kodu 5’tir. Yoğunluğu 0.92 gr/ml. arasında değişir. Maksimum kullanılabilir sıcaklığı 135°C dir. Yarı saydam, suda yüzebilen fakat köpük olmayan bir plastiktir. Kimyasal maddelere, ısıya ve aşırı yorulmaya dayanıklı bir maddedir. Orta sertliğe ve parlaklığa sahiptir. Paketlemede kullanılan plastiklerin en düşük yoğunluklu olanıdır. PP, yavaş yanar, yanan bir yakıt gibi kokar.

PS teşhis etme kodu 6’dır. Yoğunluğu 1.06 gr/ml arasında değişir. Maksimum kullanılabilir sıcaklığı 70°C dir. Çok yönlü ve amaçlı kullanılan, oldukça sert, kırılgan ve parlak bir plastiktir. Rijit ve köpük olabilir. Polistiren hızlı yanar, kuvvetli gaz kokusu yayar, önemli miktarda kurum üretir. Asetonlu ortamda hızla kabarır. Nispeten düşük erime noktasına sahip, çok pahalı olmayan bir reçinedir.

Polistren kaplardan stiren salınımını artıran en önemli faktör sıcaklık. Bu nedenle bu ürünleri sıcak yiyecek ve içecekler (sıcak ve güzel bir kahve) için kullanmak çok riskli.

BPA ve BPS hormonel sistem baskılayıcıları, bunun anlamı bu kimyasallar vücudunuzda hormon etkisi göstererek vücudunuzun çalışmasını, ya da kendi hormonlarınızın çalışmasını bozuyor. Endokrin sistem tarafından salgılanan hormonlar ruh hali, büyüme ve gelişim, doku fonksiyonları, metabolizma, cinsel fonksiyonlar ve üreme gibi hayatı fonksiyonları yönettiğinden hormon yapısını ya da çalışmasını bozacak bu kimyasallar çok zararlı.

Anne karnında Bisphenol bileşiklere maruz kalan fetüsün kromozom yapısı bozularak genetik bozukluklar ve düşük tehlikesi ortaya çıkıyor. Bu kimyasalların sadece bebeklerde değil, çocuk ve yetişkinlerde de olumsuz etkileri nedeniyle, sperm sayısını düşürmek, erken ergenliğe sebep olmak, üreme döngüsünü ve yumurtalık fonksiyonlarını bozmak, kanser ve kalp krizi ve daha bir çok sağlık sorununa neden olmak gibi tehlikeli sonuçları olduğunu gösteren güçlü kanıtlar var.

Kaynaklar: Yesiloji, Vikipedi ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı

"Yoğurtlarda Plastik Tehlikesi" konusu için tıklayınız.
 
Üst