Kadınların Diş Sağlığını Tehdit Eden Kritik Dönemler

Miray

Member
adınların, yaşadığı özel hormonal dönemler nedeniyle diş sağlıklarına daha fazla özen göstermeleri gerekiyor.

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kadın diş sağlığına yönelik farkındalık oluşturulması için de değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Yalçın “Dünya Kadınlar Günü kadın diş sağlığı açısından da bir milat olsun; çünkü kadın erkek gibi değil. Doğa bizi annelikle ödüllendirirken vücudumuzun hormonal yapısında yaşanan değişimler dişleri çok hassas yapıyor. Bu nedenle belli dönemlerde ağız ve diş sağlığına daha fazla önem vermeliyiz” dedi.
Hormonal ve fizyolojik değişikliklerin yaşandığı bu dönemleri ergenlik, menstruasyon, gebelik,emzirme ve menopoz olarak sıralayan Yalçın, “Her dönem, vücutta yaşanan değişikliklere bağlı olarak ağız ve dişlerde farklı sorunların yaşanmasına yol açar. Bu nedenle her dönem öncesi düzenli kontroller yaptırılmalı, sorun yaşanmasını engelleyecek ağız hijyen kurallarına dikkat edilmeli ve tedaviler geciktirilmeden yaptırılmalıdır” şeklinde konuştu.
İşte kadınları bekleyen kritik dönemler...
Ergenlik ve menstruasyon dönemlerinde meydana gelen hormonal değişikliklerin en çok diş eti sağlığını etkilediğini belirten Yalçın, "Diş etlerinde diş eti iltihabına bağlı olarak şişlikler, kızarıklıklar artar, diş eti kanamaları görülebiliyor. Hormonal değişiklikler özellikle ağız bakımı yetersiz olan kişilerde bakteri plağına ve diş eti iltihabına yol açar. Bu dönemde ağız bakımına daha fazla dikkat edilmeli, düzenli aralıklarla diş aşı temizliği yaptırılmalı ve plak kontrolü sağlanmalı. Oral hijyen eğitimi, düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile bu tarz diş eti problemlerinin önüne geçilebilir” şeklinde konuştu.Gebelik döneminin kadın diş sağlığı açısından en özel dönem olduğunu vurgulayan Yalçın şöyle devam etti:​
“Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığı ciddi şekilde etkilenir. Bu dönemde ağızdaki asit seviyesi değişir, bu da bakteriyel ortamın değişmesine sebep olur. Özellikle bulantı ve kusma problemi olan kişilerde mide asidi, diş ve diş etlerinde olumsuz sonuçlara yol açar. Bu durum diş çürüklerinin artmasına da neden olabilir. Bu dönemdeki bulantılara bağlı olarak ağız bakımı da ihmal edilirse dişlerde çürük ve diş eti hastalığı riski daha da artar. Dişleri korumak için, kusma sonrasında ağız su ile çalkalanmalı ve yarım saat sonra dişler fırçalanmalı.”Hamilelik döneminde özellikle diş etlerinin çok etkilendiğini belirten Yalçın, hamilelik gingivitisi adı verilen diş eti hastalığının yaygın bir şekilde görüldüğünü belirtti. Yalçın, “Diş etinde kızarıklık, şişlik, kanama ve hassasiyet meydana gelir. Bu durum genellikle 2. ayda başlayıp 8. aya kadar devam eder. Bu nedenle ağız hijyenine ekstra dikkat edilmeli belirli aralıklarla diş temizliği yaptırılarak problemler kontrol altına alınmalı. Hamilelik dönemi 3 döneme ayrılır. İlk 3 aylık dönem, bebek gelişiminin en fazla olduğu dönem olduğu için, son 3 aylık dönemde anne doğum riski yaşadığı için acil olmayan müdahalelerden kaçınılır. 2. dönem yani 3-6 ay arası tedavilerin uygulanabileceği en güvenli dönemdir. Bu dönemde ertelenmesi mümkün olmayan diş tedavileri, diş çekimleri, dolgu ve kanal tedavileri yapılabilir. Fakat ciddi ağrı ve enfeksiyon durumunda ise kadın doğum uzmanı ve diş hekiminin birlikte aldığı bir kararla gerekli tedaviler uygulanabilir” şeklinde konuştu.​
 
Top