Evinizin Gizli Bölümü Yatak Odası

meLiS

New Member
Katılım
3 Ara 2014
Konular
221
Mesajlar
295
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Level: 16 ()
EXP: 6 / 100

HP: 665 / 1817
MP: 253 / 932
SP: 360 / 1264
Yaşadığımız mekandaki en özel bölüm hiç şüphesiz yatak odasıdır. Bu özel sığınağımızın atmosferini daha da hoş bir hale getirmek için aydınlatmadan perde seçimine dolapların tasarımından yatak örtüsüne kadar her detayı düşünmeliyiz


Yatak odamız evimizin en sakin yeri olmalıdır. Burada zihinsel ve fiziksel olarak rahatlamaya çalışırız. Sağlıklı gülen gözlerle güne başlamamız için gerekli temel koşul konforlu bir yatak ve sakin sıcacık bir atmosferdir. Nasıl iyi uyuyabilmek için dinlendirici bir atmosfere ihtiyaç duyuyorsak güne başlarken enerjimizi bize verecek dinamik bir atmosferi de yakalayabilmeliyiz. Yani aynı mekanda iki zıt atmosfer yaratmalıyız.


Dinlendirici konforlu ve duygusal bir mekan ambiansı için hoş bir kokunun vereceği güzellik yadsınamaz. Bazı kokuların düşüncelerimizin çeşitlenmesindeki katkısını da unutamayız. Lavantalar güller sakinleşmek için ideal bir ortam yaratırlar. Keten ya da pamuklu küçük koku torbacıklarını yastığınızın altına veya çarşafınızın ayak ucuna astığınızda sizin hareketlerinizi gizlice yavaş yavaş mekana yayarlar. Yatak odalarındaki huzur için buranın her zaman için toplu olmasına özen göstermelisiniz. Dağınıklık insanın dikkatini dağıtır. Giysi dolaplarında mutlaka bölümler yapın. İç dolap donanımları için kravatlık pantolonluk kemerlik çantalık gibi çok fonksiyonel değişik ürünler var. Dolayısıyla sadece klasik raflar ya da askılıkla yetinmeyin. Özel bir gün için giyinmek kendine yakışanı bulmak bunlara takı uydurmak bir hayli zaman alabilir. Günümüzde yeni konutlarda artık bir "dressing" görülmekte. Bu bölümün planlamasını olabiliyorsa yatak odanıza bitişik yerleştirmelisiniz. Ayaklı bir ayna ya da paravanı yatak odası dekoruna dahil edebilirsiniz. Paravanın iç bölmesini yatak örtüsü veya perdeyle birlikte düşünürseniz görsel bir bütünlük yaratmış olursunuz. Yatak ayak uçlarına ferforje ya da eski bir puf koymak da şık bir görünüm verir hem de oldukça fonksiyoneldir.


Perdeleriniz ışığı içeriye geçirmekle beraber gizliliğinizi de dışarıya aksettirmemelidir. Tül perde ya da storlar bu amaçla tercih edilebilir. Perdelerinizin içleri gece tamamen karanlıkta uyumak gibi bir alışkanlığınız varsa kalın siyah bir kumaşla astarlanmalıdır. Diğer tekstil ürünleriyle uyumlu perdeler yatak odanıza güzel bir şıklık getirir. Bazı kır evlerinde kullanılan panjurlar da ışığın ayarlanması için çok yararlıdır. Yatak örtülerine mutlaka çok özen göstermeliyiz. Modern ya da klasik tarz olsun örtüsüz bir yatak gözünüze her zaman dağınık görünür. Zemin kaplaması perdeler ve yatak örtüsünün uyumu sizi daha da dinlendirecektir.


Buna bir de duvar kağıdı ya da boya rengi uydurabilirseniz başarılı huzur dolu bir oda yaratmış olursunuz. Eski duvar zemininize bağlı olarak yağlı boya kullanmak gerekmiyorsa kokusuz saten boya tercih edilmelidir. Hem daha şık hem de daha sağlıklı olur. Yatak odalarında dinlenmeyi artırabilmek için hafif bir ışıklandırmaya gidilmeli yani ambians aydınlatması yapılmalıdır. Noktasal fonksiyonel ve dekoratif aydınlatmayla da bu ambiyansı güçlendirebiliriz. Örneğin yatak başlarına hareketli küçük lambalar dolapların içine de gene küçük spotlar konulmalı. Aydınlatma butonunun ışık ayarlamalı seçilmesi bunu daha da güzel vurgular. Böylelikle hem pratik hem de romantik bir atmosfer yaratmış olursunuz. Ayrıca sırf bu odaya özel olan ve günün saatine mevsimlere ve ruh halimize göre ışığın değişebilmesinin çok yararlı bir etkisi vardır. Yatak odalarınızda zeminden aydınlatma ile balisaj aydınlatma denilen sistemden de faydalanabilirsiniz. Burada önemli olan sakin dinlendirici etkiyi verebilmek için olabildiğince gizli ışık kaynakları kullanmaktır. Yatak odaları için diğer ışık kaynaklarına dekoratif mumları şamdanları da ekleyebilirsiniz... Bazılarımız yatak odalarında da televizyon seyretmek ister. Bu yatak odanızın tüm bu yukarıda bahsettiğim atmosferini değiştirecektir. Böyle bir alışkanlığınız varsa elektrik sisteminin baştan ankastre yapılması gerekmektedir. Aynı şekilde kitap okurken derinlerden gelen hafif bir ses hoşunuza gidecektir.
 
Üst