Diyabetin nedenleri

Prenses

New Member
Katılım
27 May 2015
Konular
2,574
Mesajlar
3,707
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Level: 46 ()
EXP: 46 / 100

HP: 5010 / 5010
MP: 2623 / 2623
SP: 3518 / 3518


Hasta tarafından fark edilemeyen şeker hasta­lığı, erken teşhis etmek için, açlık kan şekeriyle birlikte tokluk kan şekerinin ölçülmesi gerektiği­ni söylüyor.

Yaygın olarak görülen bu hastalığın büyük ve küçük atardamarlarda tıkanıklıklara yol açtıağı-nı belirten uzmanlar “Hastalık, yıllarca fark edil­meden vücutta ilerler. Bu durum, damarlarda ki­reçlenme ve pıhtılaşmaya sebep olur, gözde, böbrekte, kol ve bacaklardaki damarlarda ciddi hasarlar meydana getirir” diyor.

Tokluk kan şekeri

Belirtisi olmadığı için sinsice ilerleyen bu has­talığın ortaya çıkarttığı hasarlar nedeniyle, yeterli kan taşımamaya bağlı yetmezlikler görülü­yor. Sinsi şeker hastalığı kalp krizi, beyin felci, körlük, yürüme zorluğu gibi ciddi ve tedavisi güç hastalıklara yol açıyor. Atardamarın iç katma­nında fonksiyon kaybına ve pıhtılaşmaya da ne­den olan sinsi şeker hastalığı, kolestrolü de artı­rıyor. Bu hastalıktan korunmak için, sürekli olarak açlık kan şekerinin yanında tokluk kan şekerinin de ölçülmesi gerekiyor. Ölçümlerde, uzun yıllar açlık kan şekerinin normal çıkmasına karşın, tokluk kan şekeri yüksek bulunabilir. Bu da “sin­si şeker hastalığı”nın belirleyicisidir. Özellikle erken yaşta başlaması nedeniyle, gençler tedavi­de geç kalmamalıdır.

Gizli şekere yeni test

Basit bir kan testiyle, daha önce şeker hasta­lığı belirlenemeyen hastalarda gizli şeker sapta­nabiliyor. Duke Üniversitesi Tıp Merkezi’nde ge­liştirilen kan testiyle, kan şekerini belirlemek için hastanın, saatlerce aç kalmasına da gerek kal­mıyor. “HgAlc” adlı verilen testle, kandaki şeker oranı, son 2-3 aya dönük olarak yüzde 75 başa­rıyla tespit edilebiliyor.

saglikbilgisi
 
Üst