Skip to main content

FT Forum Türk

Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı'na hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Sizi aramızda görmek güzel ama sitemizden daha iyi yararlanabilmeniz için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız. İlgi ve alakanızdan dolayı Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı yönetimi olarak teşekkür eder, iyi forumlar dileriz.

Giriş ya da Kayıt

(Sadece kayıtsız kullanıcılar tarafından görüntülenebilir.)

Konu

#1
Tikler istemsiz hareketlerdir; kişi istemediği halde bu hareketleri yapmaktadır. Tik davranışının yapılması ile birlikte geçici bir rahatlama elde etmektedir. Tikler genelde 7 yaş civarında başlamaktadır ve özellikle 5-9 yaşları arasındaki erkek çocuklarda sıkça görülmektedir.

  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. [size=2]

Tikler bir kas grubundaki istemsiz olarak tekrar eden hareketlere denir. En çok görülenleri göz kırpma, dudak oynatma, kaş kaldırma gibi yüz hareketleridir. Boyunda, omuzda, kol ve bacaklarda görülebildiği gibi, boğaz temizleme ve öksürük şeklinde de ortaya çıkabilir.


Tikler istemsiz hareketlerdir; kişi istemediği halde bu hareketleri yapmaktadır. Tik davranışının yapılması ile birlikte geçici bir rahatlama elde etmektedir. Tikler genelde 7 yaş civarında başlamaktadır ve özellikle 5-9 yaşları arasındaki erkek çocuklarda sıkça görülmektedir. Okul çağındaki çocukların %5-24'ünde geçici tik öyküsü vardır.

Bir aydan bir yıla kadar uzayan tikler geçici iken, bir yıldan daha uzun sürenler kronik olarak kabul edilirler. Kronik tiklerin ortaya çıkışında genetik yatkınlıktan söz edilir. Bu hastaların ailelerinde tik bozukluğunun ve Tourette hastalığının görülme sıklığının normal topluma göre daha fazla olduğu bilinmektedir.

Hafif boyutta olan tikler kendiliğinden geçebilir. Ancak tikler beş altı aydan fazla sürmüşlerse veya şiddetli boyuttaysalar bir uzmana başvurmak gerekir.


KAYNAKLAR

Arslanoğlu, K. (2007). Psikiyatri Elkitabı. İstanbul: İthaki Yayınları.

[/size]

Psk. Emir Emre Doğan
Alıntı

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bizimle temasa geçin!

Unutmayın; sizin için buradayız! Yaşadığınız soru ve sorunlar, reklam ve sponsorluk, vb. tüm işlemler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Task

Tema Ayarları