Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
irc Dünyası
#1
Hepimizin internete ilk bağlandığında büyük bir merakla öğrenmeğe çalıştığı IRC hakkında bilmek istediklerinizi bu dosyada topladık. Bu alanda en yaygın kullanılan program mIRC olduğundan yazımızı da onun üzerine kurduk.

[B]IRC nedir?
IRC (Internet Relay Chat - Internet Aktarımlı Sohbet) Dünyanın her yerinden insanların katılıp konuştuğu[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Oldaha doğrusu yazıştığı[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol sanal bir buluşma ortamıdır. mIRC'in kullanımıyla küçük bir program IRC network'ünde bulunan bir servera bağlanır. Bütün serverlar birbirine bağlıdır ve mesajlar bir kullanıcıdan diğerine IRC network'ünde ulaştırılır. Bu sayede binlerce IRC kanalında[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol yüzlerce IRC network'ünde ya da sadece bir kişiyle özel olarak tartışmalara ve sohbetlere[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol siz veya onlar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol katılabilme imkanı bulacaksınız.

[B]IRC dünyası
[B]Tasalanmayın[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol size mIRC'in kurulumu ve bilgisayarınıza almanız ile ilgili bilgileri vereceğiz. Eğer daha önceden yaptıysanız hemen kurabilirsiniz[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol eğer bugün değilse yarın mutlaka. Aşağıda belirtilen bilgileri okumaya ve takip etmeye başlayabilirsiniz.
Birşeyler kaçırırsanız paragrafı tekrar okuyun. Eğer ilk seferinde anlayamazsanız[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol başka adreslerde de bilgiler bulabilirsiniz.


[B]mIRC nedir?
IRC'yi kullanmak için küçük bir programa (mIRC) yada web chatlere ihtiyacınız var. mIRC oldukça kullanışlı bir IRC programıdır. mIRC'i bedava olarak Mirc.Com 'dan indirebilirsiniz.

[B]mIRC Programı bilgisayara nasıl kaydedilir?
mIRC kendi kendini bilgisayarınıza kuran bir program olarak tasarlanmıştır[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol diğer Internet programlarında olduğu gibi. Öncelikle hangi mIRC yayımını kullanmanız gerektiğini bulmalısınız. mIRC 16 bit ve 32 bit yayımlarıyla bulunmaktadır. 16 bit yayımı eski işletim sistemleri için geçerlidir[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol mesela Windows 3. 1 yada 3. 11. 32 bit yayımı ise Windows 95[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol 98[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol 2000 ve NT için geçerlidir.
16 bit için olan sürümü mircxxs. exe olarak adlandırılmıştır. "s" harfini gördünüz mü? Bu 16 (sixteen)'ı anlatmaktadır. 32 bit için olan ise mircxxt. exe'dir. Buradaki "t" ise 32 (thirty-two)'yu belirtmektedir.

Seçiminizi yaptığınıza göre şimdi download işlemine geçebilirsiniz. Internet Browserınızı çalıştırın ve Mirc.Com adresine bağlanın. Dosyayı harddiskinizde belirlediğiniz ve daha sonra kolayca bulabileceğiniz yere alın. mIRC'yi makinenize indirmek birkaç dakika sürebilir.

[B]Programın bilgisayara kurulumu
Dosyayı aldıktan sonra kurulumuna başlayabilirsiniz. Download ettiğiniz dosyayı harddisk'inizde bulun. Bulduktan sonra dosyanın üstüne fareyle çift tıklayın. Bu kurulumu başlatacaktır. Program size lisans dosyasını okumanızı ve mIRC'i nereye kurmak istediğinizi (Destination Folder=Hedef klasör'ü) soracaktır. Normal olarak C[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Olirc şeklinde kurulum en iyisidir. Kurulum boyunca bir kaç kere OK butonuna tıklamak gerekecek. İşlemler bittiğinde artık yeni bir dünyaya merhaba demeye hazırsınız.

[B]IRC Dünyasına ilk adım
Artık mIRC bilgisayarınıza kuruldu ve kullanıma hazır. Başlamadan önce internet bağlantınızın bulunmasına dikkat edin. Modeminiz vasıtasıyla bağlantınızı kurun. Şimdi mIRC'in küçük ikonunu Start (Başlat) kısmından bulun ve tıklayarak programı çalıştırın.

mIRC ilk defa çalışacak ve ayarlar (Options) menüsü belirecektir. Burada bazı temel bilgileri yazmalısınız. En başta "Connect" menüsü önemlidir. Diğer bölümleri unutup sadece Full Name[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol E-Mail address[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol Nickname ve Alternate kısımlarını doldurun;

Örnek:
Full name: Gerçek Adınız (örn[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol super ???? )
[B]
Nickname: 1 den 9a kadar karakterli rumuzunuz. (örn[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol super)
Alternate: Eğer bir başkası normal rumuzunuzu kullanıyor ise bir tane daha belirtmelisiniz[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol böylece bağlantı sırasında sorun olmasın. (örn[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol AzraiL)
Gerçek adınızı ve E-Postanızı belirtmek zorunda değilsiniz. Hey[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol küçük "Invisible" kutusunu gördünüz mü? Size tavsiyemiz bunu aktif hale getirin[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol yani tik işareti koyun[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol böylece Server genelinde yapılan aramalarda kimse sizi bulamasın.

İşte şimdi herşey bağlanmanız için hazır. "Connect to IRC Server" düğmesine tıklayın ve IRC dünyasına hoşgeldiniz.
Kanal ismi boş ğuna örnek olarak #iRcDe yazıp Join butonuna tıklarsanız o kanala girmiş olursunuz. En iyisi de bütün bu işlemleri bir daha yapmak zorunda kalmayacaksınız.

[B]Neler oluyor?
Olayları basit karşılayın ve bir süre etrafa bakının. Pekçok şey olup bitiyor mIRC (ümitle) bir server'a bağlanmış olmalı. Bu server size sistemiyle ilgili mesajları "Status" penceresinden gönderiyor. Ayrıca mIRC'in kanallar menüsünün de açılmış olması gerekiyor. Ona dikkatlice bakın. IRC'nin en popüler kanalları gözüküyordur. Bunlardan birini seçip çift tıklayabilir ya da üstteki kısma kanal ismini yazıp "Join" tuşuna basabilirsiniz.
Bir kanala katıldığınızda yeni bir pencere açılır. Sağ tarafta görülen isimler kanalda o anda sohbet edenlerdir. Sol tarafta ise sohbetler[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol kanala girenler[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol çıkanlar ve sohbetler gözükür. Alttaki tek satı ı mesaj kutusuna "Selam!" yazın. İşte sohbete girdiniz. Keyifli dakikalar ve bol sohbetler.

Kanaldan çıkmak için ise sol-üstte bulunan "Close"[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol çarpı işaretine tıklayın.

[B]Muhabbet[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol Eğlence[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol Zevk
Elbette öyle. . Gördüğünüz gibi IRCye bağlanmak o kadar da zor değilmiş. Ve artık siz keşfetmelisiniz. Karşınıza çıkan kanallar listesi IRC networkte bulunan binlercesinden birkaçı sadece. /list yazarak hepsini görebilirsiniz.

İpucu: "Commands" menüsünde - ekranın en üstündeki- bütün temel mIRC komutları yer almaktadır. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız bunlar faydalı olabilir.

Diğer IRC networklerine de bağlanmanız mümkün. File/Options/Connect kısmından farklı IRC networkleri yada serverları seçebilirsiniz. Bu seçimden sonra "Connect to IRC Server" tuşuna tıklayarak bağlanabilirsiniz. Deneyin!

Eğer arkadaşlarınızla buluşmak istiyorsanız onlarla aynı IRC serverına bağlandığınıza emin olun. Kanalı bilip[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Olserverdan haberi olmamak[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol ana caddeyi bilip aramanız gereken şehri bilmemek gibidir.

mIRC'i kurmanızdan sonra biraz tecrübe kazanmanız size kalmıştır. İlk başta herşey oldukça karmaşık gibi görünür ama herşeyi tamamen bilmenize gerek yoktur zaten. Ve unutmayın[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol her zaman size yardımcı olmak isteyen arakadaş canlısı insanlar olur. Sadece sormayı deneyin!


IRC bağlantınızı sol üst köşede bulunan düğmeye tıklayarak sonlandırabilirsiniz. Bu küçük bir bağlayıcıyı gösterir. Bağlantınız kesemeden önce diğer düğmelere basmayı deneyin. Bunlara daha sonra ihtiyacınız olabilir.

[B]Ne nedir?
[B]NICKNAME: NICK olarak da kısaltabileceğimiz[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol RUMUZ mahiyetindeki herkişiye özel bir isim. Nick olarak adınızı kullanabileceğiniz gibi[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol diğer hoşunuza giden takma isimleri de kullanabilirsiniz. Bonny[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol RED_OCTOBER gibi. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol aynı anda[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol aynı ortamda bir nickten iki tane olamaz. Böyle bir durumda server sizi uyaracak ve de başka bir nick almanızı söyleyecektir. Gene nick seçiminde önemli bir nokta sizin gerçek hayattaki kimliğinizi yansıtmaması. Nede olsa sanal olan bir ortamda gerçek kimliğinizi saklamak sizin hakkınız.
[B]SERVER: IRC sunucusu; insanların aynı ortamda birbirlerini bulabilmeleri için temel çatı.
[B]CHANNEL: # ön takısını alan[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol IRC SERVER üzerindeki bir yada daha fazla user'in oluşturdukları[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol genelde belli bir konu üzerinde konuştukları[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol yazılan herşeyin diğer kullanıcılara da paralel bir şekilde iletildiği ortam.
[B]PRIVATE (MSG[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol QUERY[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol WISPER): Özel olarak da adlandırılan[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol iki kullanıcı arasında diğer kişilerin göremeyeceği sadece iki kişinin konuşmasını sağlayan ortam.
[B]OP: Operatorun kısaltması olan bu deyim[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol kanaldaki (channel) yöneticilerine verilen isimdir. Nickname'lerinin başında @ işareti bulunmaktadır. Bu kişiler kanaldaki güvenlikten sorumludur ve de kanal kuruculari tarafından görevlendirilirler.
[B]IRCOP: IRC SERVER'lardaki güvenlik görevlisi. Size küfreden[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol rahatsızlık verenlere gerekli uygulamayı yapan[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Olbulunduğunuz serverin diğer ayarlarını halleden kişi.
SERVICES'lar: Bir takım kanal ve nick güvenliğini sağlayan[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol karşılıklı e-mail gibi mesajlaşmayı sağlayabilen otomatik sistem. Genelde 3 bölümden olusur: CHANSERV[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol NICKSERV ve MEMOSERV(Service'ların kullanımı hakkında detaylı bilgiyi Services'lar bölümünde bulabilirsiniz)
[B]BOT: Robotların kısaltılmış adı. BOT'lar odalarda durup otomatize edilmiş işleri yapar[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol kanalı korurlar. Örneğin iyi ayarlanmis bir bot[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol odadaki küfredenleri otomatik olarak atabilir. Botlar genelde yöneticileri ellemedikçe konuşmaz.
[B]KICK: Odadan birisini atmak için kullanılır. Kick yemek odadan atılmak anlamına gelir. Bir kanaldan bir user'i sadece odanın OP'lari atabilir.
[B]OPlanmak: Odada yönetici konumuna gelmek demektir. Ancak bir op başkasını oplayabilir[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol yani başkasına op yetkisi verebilir. OP olan kişilerin nick'lerinin yanında @ işareti vardır.
[B]BAN: Kanaldan (oda; channel) birisini ebedi olarak atmak anlamına gelir. BAN yiyen kişi o odaya bir daha giremez taki BAN'i açılana kadar. BAN'i sadece kanalın OP'lari atabilir.
[B]INVITE: Davetiye anlamına gelir. Kanal opları başka birisini isteklerine göre odaya invite edebilir[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol yani kanal'a davet edebilir. Davet edilen kişi isterse girer isterse girmez kanala.
[B]KILL: Sadece IRCOP'ların kullanabildikleri bu komut ile user'in geçici bir süre için server ile olan bağlantısı kesilir. Kişi tekrar server'a giriş yapinca (login yapmak) kaldığı yerden devam edebilir.
[B]K-LINE: IRCOP'larin bi komutu olan KLINE ile kişi server'lardan ban edilir[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol yani server ile bağlantısı IRCOP'un tanımladığı zaman zarfi için kesilir. örneğin KÜFRETMEK[IMG][/IMG] Link, resim, alıntı, php ve code gibi değişkenleri görmek için üye olmalısınız. Kayıt Ol diğer insanları rahatsiz etmek birer KLINE sebebidir
[/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B]
Kullanıcı imzaları ziyaretçilere gizlidir.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi