FT

Merhaba, Ziyaretçi!

Bizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz!

Sitemizden daha iyi yararlanabilmek için "Giriş" yapmalı ya da "Kayıt" olmalısınız ;)

("Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı" ayrıcalıktır!)


Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Sizi aramızda görmek güzel ama sitemizden daha iyi yararlanabilmeniz için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız. İlgi ve alakanızdan dolayı Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı yönetimi olarak teşekkür eder, iyi forumlar dileriz.

Giriş ya da Kayıt

(Sadece kayıtsız kullanıcılar tarafından görüntülenebilir.)

irc Dünyası
#1
Hepimizin internete ilk bağlandığında büyük bir merakla öğrenmeğe çalıştığı IRC hakkında bilmek istediklerinizi bu dosyada topladık. Bu alanda en yaygın kullanılan program mIRC olduğundan yazımızı da onun üzerine kurduk.

[B]IRC nedir?
IRC (Internet Relay Chat - Internet Aktarımlı Sohbet) Dünyanın her yerinden insanların katılıp konuştuğu  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz.daha doğrusu yazıştığı  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. sanal bir buluşma ortamıdır. mIRC'in kullanımıyla küçük bir program IRC network'ünde bulunan bir servera bağlanır. Bütün serverlar birbirine bağlıdır ve mesajlar bir kullanıcıdan diğerine IRC network'ünde ulaştırılır. Bu sayede binlerce IRC kanalında  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. yüzlerce IRC network'ünde ya da sadece bir kişiyle özel olarak tartışmalara ve sohbetlere  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. siz veya onlar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. katılabilme imkanı bulacaksınız.

[B]IRC dünyası
[B]Tasalanmayın  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. size mIRC'in kurulumu ve bilgisayarınıza almanız ile ilgili bilgileri vereceğiz. Eğer daha önceden yaptıysanız hemen kurabilirsiniz  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. eğer bugün değilse yarın mutlaka. Aşağıda belirtilen bilgileri okumaya ve takip etmeye başlayabilirsiniz.
Birşeyler kaçırırsanız paragrafı tekrar okuyun. Eğer ilk seferinde anlayamazsanız  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. başka adreslerde de bilgiler bulabilirsiniz.


[B]mIRC nedir?
IRC'yi kullanmak için küçük bir programa (mIRC) yada web chatlere ihtiyacınız var. mIRC oldukça kullanışlı bir IRC programıdır. mIRC'i bedava olarak Mirc.Com 'dan indirebilirsiniz.

[B]mIRC Programı bilgisayara nasıl kaydedilir?
mIRC kendi kendini bilgisayarınıza kuran bir program olarak tasarlanmıştır  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. diğer Internet programlarında olduğu gibi. Öncelikle hangi mIRC yayımını kullanmanız gerektiğini bulmalısınız. mIRC 16 bit ve 32 bit yayımlarıyla bulunmaktadır. 16 bit yayımı eski işletim sistemleri için geçerlidir  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. mesela Windows 3. 1 yada 3. 11. 32 bit yayımı ise Windows 95  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. 98  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. 2000 ve NT için geçerlidir.
16 bit için olan sürümü mircxxs. exe olarak adlandırılmıştır. "s" harfini gördünüz mü? Bu 16 (sixteen)'ı anlatmaktadır. 32 bit için olan ise mircxxt. exe'dir. Buradaki "t" ise 32 (thirty-two)'yu belirtmektedir.

Seçiminizi yaptığınıza göre şimdi download işlemine geçebilirsiniz. Internet Browserınızı çalıştırın ve Mirc.Com adresine bağlanın. Dosyayı harddiskinizde belirlediğiniz ve daha sonra kolayca bulabileceğiniz yere alın. mIRC'yi makinenize indirmek birkaç dakika sürebilir.

[B]Programın bilgisayara kurulumu
Dosyayı aldıktan sonra kurulumuna başlayabilirsiniz. Download ettiğiniz dosyayı harddisk'inizde bulun. Bulduktan sonra dosyanın üstüne fareyle çift tıklayın. Bu kurulumu başlatacaktır. Program size lisans dosyasını okumanızı ve mIRC'i nereye kurmak istediğinizi (Destination Folder=Hedef klasör'ü) soracaktır. Normal olarak C  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz.irc şeklinde kurulum en iyisidir. Kurulum boyunca bir kaç kere OK butonuna tıklamak gerekecek. İşlemler bittiğinde artık yeni bir dünyaya merhaba demeye hazırsınız.

[B]IRC Dünyasına ilk adım
Artık mIRC bilgisayarınıza kuruldu ve kullanıma hazır. Başlamadan önce internet bağlantınızın bulunmasına dikkat edin. Modeminiz vasıtasıyla bağlantınızı kurun. Şimdi mIRC'in küçük ikonunu Start (Başlat) kısmından bulun ve tıklayarak programı çalıştırın.

mIRC ilk defa çalışacak ve ayarlar (Options) menüsü belirecektir. Burada bazı temel bilgileri yazmalısınız. En başta "Connect" menüsü önemlidir. Diğer bölümleri unutup sadece Full Name  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. E-Mail address  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. Nickname ve Alternate kısımlarını doldurun;

Örnek:
Full name: Gerçek Adınız (örn  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. super ???? )
[B]
Nickname: 1 den 9a kadar karakterli rumuzunuz. (örn  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. super)
Alternate: Eğer bir başkası normal rumuzunuzu kullanıyor ise bir tane daha belirtmelisiniz  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. böylece bağlantı sırasında sorun olmasın. (örn  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. AzraiL)
Gerçek adınızı ve E-Postanızı belirtmek zorunda değilsiniz. Hey  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. küçük "Invisible" kutusunu gördünüz mü? Size tavsiyemiz bunu aktif hale getirin  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. yani tik işareti koyun  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. böylece Server genelinde yapılan aramalarda kimse sizi bulamasın.

İşte şimdi herşey bağlanmanız için hazır. "Connect to IRC Server" düğmesine tıklayın ve IRC dünyasına hoşgeldiniz.
Kanal ismi boşluğuna örnek olarak #iRcDe yazıp Join butonuna tıklarsanız o kanala girmiş olursunuz. En iyisi de bütün bu işlemleri bir daha yapmak zorunda kalmayacaksınız.

[B]Neler oluyor?
Olayları basit karşılayın ve bir süre etrafa bakının. Pekçok şey olup bitiyor mIRC (ümitle) bir server'a bağlanmış olmalı. Bu server size sistemiyle ilgili mesajları "Status" penceresinden gönderiyor. Ayrıca mIRC'in kanallar menüsünün de açılmış olması gerekiyor. Ona dikkatlice bakın. IRC'nin en popüler kanalları gözüküyordur. Bunlardan birini seçip çift tıklayabilir ya da üstteki kısma kanal ismini yazıp "Join" tuşuna basabilirsiniz.
Bir kanala katıldığınızda yeni bir pencere açılır. Sağ tarafta görülen isimler kanalda o anda sohbet edenlerdir. Sol tarafta ise sohbetler  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. kanala girenler  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. çıkanlar ve sohbetler gözükür. Alttaki tek satırlı mesaj kutusuna "Selam!" yazın. İşte sohbete girdiniz. Keyifli dakikalar ve bol sohbetler.

Kanaldan çıkmak için ise sol-üstte bulunan "Close"  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. çarpı işaretine tıklayın.

[B]Muhabbet  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. Eğlence  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. Zevk
Elbette öyle. . Gördüğünüz gibi IRCye bağlanmak o kadar da zor değilmiş. Ve artık siz keşfetmelisiniz. Karşınıza çıkan kanallar listesi IRC networkte bulunan binlercesinden birkaçı sadece. /list yazarak hepsini görebilirsiniz.

İpucu: "Commands" menüsünde - ekranın en üstündeki- bütün temel mIRC komutları yer almaktadır. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız bunlar faydalı olabilir.

Diğer IRC networklerine de bağlanmanız mümkün. File/Options/Connect kısmından farklı IRC networkleri yada serverları seçebilirsiniz. Bu seçimden sonra "Connect to IRC Server" tuşuna tıklayarak bağlanabilirsiniz. Deneyin!

Eğer arkadaşlarınızla buluşmak istiyorsanız onlarla aynı IRC serverına bağlandığınıza emin olun. Kanalı bilip  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz.serverdan haberi olmamak  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. ana caddeyi bilip aramanız gereken şehri bilmemek gibidir.

mIRC'i kurmanızdan sonra biraz tecrübe kazanmanız size kalmıştır. İlk başta herşey oldukça karmaşık gibi görünür ama herşeyi tamamen bilmenize gerek yoktur zaten. Ve unutmayın  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. her zaman size yardımcı olmak isteyen arakadaş canlısı insanlar olur. Sadece sormayı deneyin!


IRC bağlantınızı sol üst köşede bulunan düğmeye tıklayarak sonlandırabilirsiniz. Bu küçük bir bağlayıcıyı gösterir. Bağlantınız kesemeden önce diğer düğmelere basmayı deneyin. Bunlara daha sonra ihtiyacınız olabilir.

[B]Ne nedir?
[B]NICKNAME: NICK olarak da kısaltabileceğimiz  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. RUMUZ mahiyetindeki herkişiye özel bir isim. Nick olarak adınızı kullanabileceğiniz gibi  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. diğer hoşunuza giden takma isimleri de kullanabilirsiniz. Bonny  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. RED_OCTOBER gibi. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. aynı anda  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. aynı ortamda bir nickten iki tane olamaz. Böyle bir durumda server sizi uyaracak ve de başka bir nick almanızı söyleyecektir. Gene nick seçiminde önemli bir nokta sizin gerçek hayattaki kimliğinizi yansıtmaması. Nede olsa sanal olan bir ortamda gerçek kimliğinizi saklamak sizin hakkınız.
[B]SERVER: IRC sunucusu; insanların aynı ortamda birbirlerini bulabilmeleri için temel çatı.
[B]CHANNEL: # ön takısını alan  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. IRC SERVER üzerindeki bir yada daha fazla user'in oluşturdukları  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. genelde belli bir konu üzerinde konuştukları  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. yazılan herşeyin diğer kullanıcılara da paralel bir şekilde iletildiği ortam.
[B]PRIVATE (MSG  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. QUERY  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. WISPER): Özel olarak da adlandırılan  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. iki kullanıcı arasında diğer kişilerin göremeyeceği sadece iki kişinin konuşmasını sağlayan ortam.
[B]OP: Operatorun kısaltması olan bu deyim  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. kanaldaki (channel) yöneticilerine verilen isimdir. Nickname'lerinin başında @ işareti bulunmaktadır. Bu kişiler kanaldaki güvenlikten sorumludur ve de kanal kuruculari tarafından görevlendirilirler.
[B]IRCOP: IRC SERVER'lardaki güvenlik görevlisi. Size küfreden  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. rahatsızlık verenlere gerekli uygulamayı yapan  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz.bulunduğunuz serverin diğer ayarlarını halleden kişi.
SERVICES'lar: Bir takım kanal ve nick güvenliğini sağlayan  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. karşılıklı e-mail gibi mesajlaşmayı sağlayabilen otomatik sistem. Genelde 3 bölümden olusur: CHANSERV  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. NICKSERV ve MEMOSERV(Service'ların kullanımı hakkında detaylı bilgiyi Services'lar bölümünde bulabilirsiniz)
[B]BOT: Robotların kısaltılmış adı. BOT'lar odalarda durup otomatize edilmiş işleri yapar  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. kanalı korurlar. Örneğin iyi ayarlanmis bir bot  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. odadaki küfredenleri otomatik olarak atabilir. Botlar genelde yöneticileri ellemedikçe konuşmaz.
[B]KICK: Odadan birisini atmak için kullanılır. Kick yemek odadan atılmak anlamına gelir. Bir kanaldan bir user'i sadece odanın OP'lari atabilir.
[B]OPlanmak: Odada yönetici konumuna gelmek demektir. Ancak bir op başkasını oplayabilir  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. yani başkasına op yetkisi verebilir. OP olan kişilerin nick'lerinin yanında @ işareti vardır.
[B]BAN: Kanaldan (oda; channel) birisini ebedi olarak atmak anlamına gelir. BAN yiyen kişi o odaya bir daha giremez taki BAN'i açılana kadar. BAN'i sadece kanalın OP'lari atabilir.
[B]INVITE: Davetiye anlamına gelir. Kanal opları başka birisini isteklerine göre odaya invite edebilir  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. yani kanal'a davet edebilir. Davet edilen kişi isterse girer isterse girmez kanala.
[B]KILL: Sadece IRCOP'ların kullanabildikleri bu komut ile user'in geçici bir süre için server ile olan bağlantısı kesilir. Kişi tekrar server'a giriş yapinca (login yapmak) kaldığı yerden devam edebilir.
[B]K-LINE: IRCOP'larin bi komutu olan KLINE ile kişi server'lardan ban edilir  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. yani server ile bağlantısı IRCOP'un tanımladığı zaman zarfi için kesilir. örneğin KÜFRETMEK  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz. diğer insanları rahatsiz etmek birer KLINE sebebidir
[/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B]
Kapı Açılır Sen Yeter Ki Vurmayı Bil ...
Ne Zaman? Bilmem
Yeter Ki O Kapıda Durmayı Bil ...
Bul
Alıntı


Yorum yapma izniniz bulunmuyor!

Üzgünüz, yorum yapabilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

ya da

Kayıt ol!

Topluluğumuzda yeni bir hesap oluşturun.

Kayıt


© 2019 Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı
with by @tedem - Developed by @Nakres

Tema Görünümü

Renk Seçimi:

Arkaplan Dokuları:

Tema Ayarları

Seçenekler: