Skip to main content

Forum Türk FT.

Fallout 3: The Pitt (PC) Tam Çözüm

Konu

#1
Tam Çözüm: The Pitt için sırların çözülme zamanı geldi...
Geçtiğimiz sene yayınlanan Fallout 3, birçok oyun sever tarafından beğenilmişti. Bethesda yapım için DLC paketleri (Ek içerik) hazırlayıp, satışa sunacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz aylarda ilk DLC olan Operation: Anchorage yayınlandı. İkinci olarak da The Pitt adlı ek içerik kullanıcıların beğenisine sunuldu. 800 Microsoft puanı yani 10 Dolar ücret karşılığında Live üstünden satın alıp, oynayabileceğiniz The Pitt’in kilitli kapılarını sizin için açtık.

1.Bölüm: Into the Pitt

Oyuna başladığınız anda birazcık etrafta dolaşın. Kısa bir süre sonra ekranınıza mesaj gelecek. Gelen ileti çevrede yakalanan farklı bir radyo sinyali hakkında. Pekala gideceğiniz yer çok basit. Pip-Boy’a bakarak radyo kulesini bulun. Basitçe belirtilmiş bu yöne doğru yol alın. Eğer isterseniz Kuzey’e doğru yol alarak Capital Wasteland’i keşfedebilirsiniz. Ekstra cephane ve hikaye hakkında bazı bilgiler edinmek istiyorsanız, bu mekanı gezebilirsiniz. Radyo kulesine ulaştığınız anda hemen Güney Batı’sında kalan Fort Constatntine adlı üsse doğru yol alın. Buradan sonra ulaşmanız gereken yer SatCom Array NN-03d adlı mekan. Pip-Boy’a bakarak yol almaya devam edin. Yolun sonunda karşınıza çıkan adamla konuşun.

Wernher adındaki bu adamla konuştuktan sonra, oyunun konusu hakkında biraz bilgi edineceksiniz. Bu kişi Pitt Raiders adlı düşmanlardan kaçarak buraya gelmiş. Pitt adındaki şehirde (Pittsburgh, Pensilvanya) bulunan köleleri serbest bırakmak isteyen Wernher sizden yardım isteyecek. Bu şehrin Ashur adında bir lider tarafından yönetildiğini söyleyen Wernher, Pitt’in de tehlikeli olduğunu ve bu yolda kendisine yardım etmenizi isteyecek. Tabii ki sizden senaryonun devamlılığını getirebilmek için bu teklifi kabul edeceksiniz. Şahsen gerçek hayatta olsa arkama dahi bakmadan dönüp giderim(!)

Wernher size The Pitt’e girebilmeniz için yapmanız gerekenleri anlatacak. Daha sonra senaryo içindeki kaderinizi çizmeye başlayacaksınız. Fort Constatntine’e doğru yola çıkın. Sıradaki uğramanız gereken mekan burası. Yol boyunca karşınıza çıtır çerez düşmanlar çıkabilir, avlanın. Alıştırma tadındaki bu rakipleri teker teker avladığınızda üstlerinden çıkan bazı işe yarar materyalleri de toplamayı unutmayın.

Fort Constantine’e vardığınızda karşınıza biraz daha üstün düşmanlar çıkacak. Robot düşmanların yanı sıra Enclave denilen hırçın insanlar sizi öldürmeye çalışacak. Hiç acımadan rakiplerinizi öldürün ve devam edin. Binanın etrafını dolaşarak Doğu yakasına ulaşmaya çalışın. Burada bulmanız gereken bir tren tüneli var. Yolumuza buradan devam edeceğiz. Tüneli görür görmez kırmızı başlıklı kız gibi hoplaya zıplaya koşturmaya başlamayın. Zira etraflıca sizi kuşatan düşmanlarınız hala mevcut. Biraz daha temkinli, biraz daha yavaş ve dikkatli bir şekilde ilerleyin.

Ulaştığınız bölgede başıboş dolaşan dört Slave var. Bunlarla anlaşma sağlamanız gerekecek, ama bilinen yoldan değil. Silahınızı konuşturacaksınız, çünkü bu insanlar sizi düşman sanıyor. V.A.T.S. sistemini kullanarak bu çapulcuları kolayca geçebilirsiniz. Eğer bunu yapacak vaktiniz yoksa, etraftaki korunakların arkasına sığınarak düşmanlarınızı teker teker avlayabilirsiniz. Ölü bedenlerin üzerinden işe yaracak eşyaları toplamayı unutmayın. İhtiyacınız olan Slave Pen Key’i de alarak yolunuza devam edin.

Anahtarı aldıktan sonra çevreyi keşfetmeye koyulun. Pittsburgh’a girmeden evvel sağlığınızı doldurun. Cephane kutularından üstünüze alabildiğiniz kadar mermi alın. Birkaç kutu sigarayı da envanterinize atmayı unutmayın. Burada bulabileceğiniz zırhları da kuşandıktan sonra, Slave Outfit’i alarak yolunuza devam edin. Pittsburgh’a girebilmeniz için bu elbiseye ihtiyacınız olacak.

Tüm düşmanlarınızı öldürdükten sonra sağ tarafınızda bulunan patikadan Wernher’in gitmesine izin verin. Yolun sonunda kilitli bir kapı olacak (Pittsburgh’a çıkan), ancak burayı siz açamıyorsunuz. Bu yüzden Wernher’in gelmesini bekleyin. Kendisi geldiğinde otomatik olarak kapıyı açacak ve içeri girmenize izin verecek. Daha sonra Wernher size şehre sızmanın ipuçlarını verecek. Slaves’lerden bulduğunuz kıyafeti giyin ve üzerinizdeki tüm ağır silahları atın. Bir bıçak ve bir adet tabancayı yanınızdan ayırmayın. Daha sonra yolunuza devam edin.

Şehir ile aranızda şimdi sadece bir yol kaldı. O da bir adet köprü. Buradan geçerken dikkatli olun zira yere kurulu bubi tuzaklarına maruz kalabilirsiniz. İleride sol tarafta bir kapağı açık olan kamyon göreceksiniz. Kamyonu araştırtırın ve bulduğunuz Rad Away paketini alın. Daha sonra hemen karşıda yıkılmış bir bina göreceksiniz. İçeri girip araştırabilirsiniz, ancak üç tane düşmanla karşılaşmanız muhtemel. Bunlar The Pitt’den kaçan Outcast’ler. Doğal Raider da denebilir, ancak üstünüzdeki ekipmanlar ile bu düşmanları alt etmeniz biraz zor. O yüzden çaktırmadan içeri sızın ve etraftaki sigara paketlerini toplayın. Rad-X adında bir eşya bulmalısınız. Odalarda bu eşyaya ulaşabilirsiniz. Eğer can doldurmak istiyorsanız da, yataklarda kestirmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

Anti-Radyasyon ekipmanlarını da topladıktan sonra artık köprüyü geçebilirsiniz. Yalnız unutmamanız gereken çok önemli bazı unsurlar var. Bunlardan bir tanesi köprü boyunca bulunan bubi tuzakları. Diğeri ise yolun yarısında ortaya çıkan saldırgan köpekler. Köprünün sonuna doğru etrafa döşenmiş mayınlara da dikkat edin. Bu tehlikelerden sıyrılmanın sadece bir yolu var. O da sakin davranmak. Aksi takdirde bubi tuzağına yakalanabilir ve köpekleri üzerinize çekebilirsiniz. Bu küçük dostlarımızdan kaçarken de dikkatsizce mayınlara basıp ölümü kaçınılmaz hale getirebilirsiniz. Köprüyü geçmek aslında çok basit, ama sadece tek bir yöntemi var. Yöntemin adı ise sakinlik.

Köprünün sonunda şehir kapısında Raider korumaları ile konuşup içeri girebilirsiniz ya da silahınızı çekip ortalığı talan edebilirsiniz, ancak o andan itibaren oyuna hep aksiyon içerisinde devam etmek zorunda kalırsınız. Şehri gezebilmek ve oyunun tadına varabilmek için insancıl yolları seçin. İçeri girdiğinizde sağ tarafta bulunan patikadan devam edin. Yol boyunca bulabileceğiniz yiyecekleri almayı da unutmayın. Biraz daha etrafı araştırırsanız 10mm mermi ve el tabancalarına sahip olabilirsiniz.

Yerlerde ölü bedenlerden dolayı radarınıza gelen sinyallerde düşüş yaşayacaksınız. Ancak gidebileceğiniz tek bir yol olduğu için bu size fazla bir sorun teşkil etmeyecek. Yolunuza devam edin ve platformun diğer tarafına geçerek Mex adındaki köle ile konuşun. Size şehrin merkezine dönmenizi söyleyecek. Açık bir alanda bulunan kilitli kapıdan bahsedecek. Bu bilgileri öğrendikten sonra şimdi şehir merkezine gidin.

2.Bölüm: Unsafe Working Conditions

The Pitt çok ucube bir şehir. Küçük grupların zaman zaman göründüğü, neredeyse canlı belirtilerin hiç olmadığı, yok olmaya yüz tutulmuş bir yer. Açık alana çıkar çıkmaz sol tarafınızda üç tane Slave göreceksiniz. Bir tanesi o an infaz edilecek. Şaşırmayın, yönetim çok gaddar. Devam edin ve karşınızdaki bahsedilen kilitli kapıdan girin. Burada Slave’ler çelik çıkartarak hayatlarını sürdürme çabası içerisinde eve ekmek götürüyorlar. Bir tanesi ile konuşarak istediğiniz bilgileri alabilirsiniz. Daha sonra ilerlemeye devam edin. Yolun sonunda karşınızda dev bir delik göreceksiniz. Buradan içeri dalın. Wernher’in arkadaşı Midea ile karşılaşacaksınız. Neden burada olduğunuzu anlattığınızda size bazı önemli bilgiler verecek. Sizi kendi kaldığı mekana davet edecek. Onu takip edin ve kaldığı odaya varın.

Midea’nın yanına giderek bir kez daha onunla konuşun. Size aklındaki planı açıklayacak. Bu güzel bilgilendirici diyalog esnasında içeri Jackson adında bir adam girecek. Pek bir agresif olan bu kişilik sizi pek sevmiyor. O yüzden pek fazla sizle konuşmak istemiyor. Size güvenmeyen Jackson planın duyulmasından da pek hoşnut kalmıyor. Çok önyargılı olan bu kişiye pek fazla takılmayın. Planı dinledikten sonra Jackson size yolu gösterecek. Madene inin ve maceranıza devam edin.

Maden boyunca yürüdüğünüzde etrafta bazı Slave’leri göreceksiniz. Konuşmaya kalkıştığınız anda sizlere pek bir bilgi vermeyecekler. Bu yüzden önce etrafı bir araştırın. Ne var ne yok toplayın. Oldukça faydalı olabilecek eşyaları envanterinize yerleştirdikten sonra yolunuza devam edin. Karşınıza Brand adında bir adam çıkacak. Bu adama gizli bilgiyi verin. Bu bilgi sayesinde o da size bilmeniz gereken bazı ayrıntıları söyleyecek. Daha sonra yolunuza devam edeceksiniz.

Şimdi Midea’dan aldığınız bilgiler doğrultusunda Marco adında bir adam arayacaksınız. Bu adam madende topladığı ıvır zıvır eşyalardan silah yapabilen birisi. Onu bulduğunuzda ne için burada olduğunuzu anlatın. Size Auto Axe adında bir silah verecek. Wernher’in yanında edindiğiniz tabanca ve bıçaktan çok daha kullanışlı bir silaha artık sahipsiniz. Daha sonra yolunuza devam edin ve Everett adındaki adamı arayın. Bu kişi madenin uç noktasında bulunan Abondoned Area adlı bölgede yaşıyor. Şimdi onun yanına gidin ve konuşun. Sizi kendi ofisine alacak. Bu ufak ofis gibi yerde işinize yarayabilecek tüm eşyaları alın. Burada özgürsünüz zira Everett her şeye dokunmanıza izin veriyor.

Everett’in yanından ayrıldıktan sonra yolunuza devam edin. Karşınızda sizin dışarı çıkmanıza yardımcı olacak metal bir kapı göreceksiniz. Bu kapıdan dışarı çıkın ve savaşmaya hazır olun. Burada düşmanlarınız sizi karşılayacak ve onlarla çatışamaya gireceksiniz. İster el tabancanızı kullanın, isterseniz Auto Axe adındaki yeni silahınızı rakiplerinizin üzerinde deneyin. Mücadeleden başarıyla ayrıldıktan sonra etrafı araştırın ve ihtiyacınız olan ne varsa toplayın. Şimdi ölü bedenlerin yanına gidin ve oyun boyunca karşılaşacağınız ilk kuvvetli silah olan saldırı silahını alın. Hemen yanı başında duran mermileri de toplayın ve yolunuza devam edin. Şimdi Pip-Boy’a bakın ve hangi yöne gideceğiniz hakkında bilgi alın.

Gideceğiniz yönü öğrendikten sonra maceranıza devam edin. Karşınızda bulunan vagonun üst tarafına şöyle bir göz attığınızda, yukarı doğru çıkan tahta bir rampa göreceksiniz. Burası gitmeniz gereken doğru yol. Şimdi yolun sonundan sol tarafa dönerek hiçbir yere sapmadan yolunuza devam edin. Karşınıza bir adet atık alanı çıkacak. Burayı iyicene kurcalayın. İşinize yarayabilecek birçok eşyaya rastlayacaksınız. Hepsini toplayın ve devam edin.

Zorlu ve bir o kadarda uzun bir yola gireceksiniz. Tek yönlü gideceğiniz bu rotada, yol boyunca karşınıza çıkacak olan Ingot’ları almayı unutmayın. Pip-Boy cihazınızdan tam olarak nereye gideceğinizi doğrulayın ve senaryoya devam edin. Karşınıza çıkan düşmanları öldürerek üzerlerinde işinize yarayabilecek eşyaları da almayı unutmayın. Yolun sonuna geldiğinizde tüm Ingot’lar ile beraber tekrar geri dönün. Yer yer karşınıza çıkacak düşmanlarınızı saf dışı bırakın.

Madene geri döndüğünüzde, Everett size Ingotl’ları toplayıp toplamadığınız hakkında soru soracak. Elinizdeki tüm Ingot’ları ona verin. Bazı zorluklardan dolayı toplayamadığınız Ingot’lar olabilir, ama 100 tane bu nesneden envanterinize koyabildiyseniz, size çok güzel eşyalar verecek. Ödülünüzü aldıktan sonra Everett ile konuşarak bilgi alın ve yolunuza devam edin.

Senaryoya devam etmek için aynı yoldan geri dönün ve Midea’nın küçük evine gelin. Burada Midea’ya maceranızı anlatın. Ufak bir sohbetten sonra size Pitt’den nasıl çıkılacağı hakkında birkaç bilgi verecek. Bunlardan tek ve kesin kurtuluş yolu olarak belirleneni ise Ashur’un arena oyunları. Ashur, bu müsabakalara katılıp canlı kurtulan Slave’leri, Pitt’den çıkmaları için serbest bırakıyor. Yani kazanan özgür oluyor. Bu aslında sizin için güzel bir haber. Aksi takdirde hiçbir şekilde Pitt’den dışarı çıkamıyorsunuz. Senaryoya devam etmek için bu harabe şehirden çıkmalısınız.

Midea’nın evinden çıkıp arenaya doğru yol alın. Pip-Boy cihazınıza bakarak nereye yol alacağınızı iyicene kavrayın ve devam edin. Köşedeki platformdan yukarı baktığınızda Ashur’u göreceksiniz. Size bir takım garip laflar söyleyecek. Kafanızı şişirebilir, kulak asmayın ve yolunuza devam edin. Etrafta birçok masum ve amacı belirsiz insan göreceksiniz. Size bakışları birazcık garip. Aldırmayın ve biraz daha dolaşın. Daha sonra bir emir alacaksınız. Pip-Boy cihazınızda gösterilen kapıya doğru gidin. Arena kapısına ulaştığınızda savaşa başlamak için hazır olun.

İlk olarak müsabakalar hakkında bir takım ipuçları almalısınız. Bunun için yolunuzun üzerinde karşılaştığınız Faydra adındaki bayandan hayat kurtarabilecek bilgileri alın. Kurallar aslında basit. Üç raunt boyunca hayatta kalmalısınız. Müsabaka boyunca karşınıza çıkabilecek düşmanlarınız hakkındaki püf noktaları öğrendikten sonra, Faydra’nın hemen yanı başındaki masadan Rad Away ve Rad-X eşyalarını alın. Rakipleriniz müsabakalar esnasında size radyasyon etkili silahlarla saldıracak. Radyasyonun etkisini giderebilmek için Rad Away’e ihtiyacınız olacak. Her şeyi tamamladıysanız artık arenaya dalabilirsiniz.

İlk bölümde tanıdık düşmanlarla karşılaşacağız. Özgür kalmak isteyen basit kölelerden bir tanesi! Maalesef onu öldürmek zorunda kalacağız. Daha sonra Flamer adındaki alev delisi arkadaşımız gelecek(!) Ateşini söndürün. Sizi zorlamayacaktır, ancak sonrasında gelecek olan düşman pek bir dişli. Gruber adındaki bu savaşçı size var gücüyle saldıracak. Müsabakaya çıkmadan evvel sağlam zırh ve öldürücü silahlarla donandıysanız, bu düşmandan da kurtulabilirsiniz. Aksi takdirde V.A.T.S. özelliğine başvurmanız, sizi başarıya götüren tek yol olacaktır.

3.Bölüm: Free Labor

Evet oyunun sonlarına gelmiş bulunmaktasınız. Arenadaki zaferinizi ilan ettikten sonra, giriş yaptığınız yerde elinizden alınan bazı silahlara tekrar kavuşmanız gerekecek. Şimdi geri dönerek eşyalarınızı alın. Daha sonra Pip-Boy cihazınızda Uptown diye bir yer belirecek. The Mill’in hemen yukarısında. Şimdi oraya doğru yola koyulmanız gerekecek. Kölelerin kaldığı yerden geçeceksiniz o yüzden hatırlatmakta fayda var; burada bulacağınız Jet adlı eşya işinize yarayabilir.

Uptown’a giderken birçok faydalı eşya bulacaksınız. Sakın bunları es geçmeyin. Her oyunun sonunda olduğu gibi uzun ve basit bir yola girmiş bulunmaktayız. Karşınıza çıkan düşmanları kolaylıkla etkisiz hale getirebilirsiniz. Bazen sayıları artan rakiplerinizi temizleyin ve üzerlerinden işinize yarayacak eşyaları toplayın. Birkaç dakika boyunca sürekli bu yöntemle ilerleyeceksiniz. Yer yer sayısı artan düşmanlarınıza karşı V.A.T.S. özelliğiniz kullanabilirsiniz.

Şimdi dolaşıp keşfedebileceğiniz iki mekan var. Bunlardan bir tanesi zaten ulaşmanız gereken Uptown. Diğeri ise bu mekana giderken kullanacağınız Downtown yolu. İlk önce Downtown’dan geçeceğiniz için çok şanslısınız. Burada birbirinden yararlı eşyaları ve silahları bulabileceksiniz. Downtown’dan işinize yarayacak objelerin tümü aldıktan sonra, Uptown yoluna koyulmanın vakti gelmiş demektir.

Uptown’a ilerlerken dikkatli olmanız gereken bir husus var. Yol, Pitt’in en tehlikeli düşmanları “Pitt Raiders” tarafından kuşatılmış vaziyette. Ancak bu düşmanlar o esnada uykudalar. Yapabileceğiniz iki şey var; gizlice onlara yaklaşıp çantalarından mükemmel eşyaları çalabilirsiniz ya da gürültülü bir vaziyette ilerleyerek her türlü aksiyonun içerisine girebilirsiniz. Eğer çantalarından bir şey çalarken yakalanırsanız başınız belada demektir. V.A.T.S. yönteminin bile işe yaramadığını söyleyebiliriz.

Ulaştığınız mekanın adı Haven adında bir yer. Burası bir gökdelen, Ashur’un evi. Buraya neden geldiğinizi tahmin edebiliyorsunuzdur umarım. Şimdi tüm teçhizatınızı donanın ve gökdelenin kapısından içeri girin. İşte Ashur ile yüzleşmenin vakti geldi! (Tüm bu deliliklere sebep olan The Pitt’in varlığı).

Bulunduğumuz bölümde uzunca bir aksiyona girişeceğiz. Bu aşamada yapacaklarınız oldukça basit. Sürekli öldürerek ve ilerlemek. Yalnız belirtmemiz gereken bir yer var ki, burası belki de oyunda en zorlanacağınız bölümlerden bir tanesi. Hizmetçi kızlarla karşılaştığınız anlarda yapacaklarınızı görmek isterdik. İnanılmaz derecede alt edilmesi güç olan bu dişi karakterlerimiz için kullanılacak tek bir teknik var; V.A.T.S.! Yolun sonunda Ashur’a ulaşacaksınız. Şimdi çok dikkatli olmalısınız. Çünkü kendisi yine felsefi bir konuşmayı başlatan kişi oluyor. Onu dinlerken birden silahlarını çekecek ve size saldıracak. Bulunduğunuz yerlerde bulunan kolonların arkasına geçerek saklanın. Ashur’u alt etmek bir hayli zor. Yeniden V.A.T.S. özelliğinizi kullanın. Bunu defalarca tekrarlayabilirsiniz. Ashur’u da alt ettikten sonra “Koskoca imparator bu mu?” diye sitem edebilirsiniz. Şayet oyunumuz sonra erdi.

Dışarı çıkarak Wernher ile konuşun. Görevi tamamladığınızı söyleyin ve onu sevindirin. Şimdi yapabileceğiniz pek çok aktivite var. Sizlere tavsiyemiz haritayı boylu boyunca dolaşın ve her yeri keşfedin. Çünkü yapımda birçok gizem mevcut. Bunları görerek Fallout: The Pitt’in ayrıntılarını açığa çıkartabilirsiniz.
Alıntı
Task