Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bebekler Neden ilk Baba Der
#1
nne karnındayken anneyle iletişim kuruyor ama...


Bebeğiniz daha anne karnındayken sizinle iletişim kurmaya başlar. Siz konuşurken ya damüzik dinlerken o bunların farkında olur. İşte bu nedenle uzmanlar “Bebekle ne kadar erken iletişim kurmaya başlarsanız, bebeğiniz ve sizin aranızdaki bağ o kadar güçlü olur” diyor ve ekliyor: “Bebeğinizle iletişim kurmak için geç kalmayın. Unutmayın ki ona hayatı siz öğreteceksiniz.”


Uzmanlar bebeklerin genellikle ilk kelime olarak baba dediğini çünkü “baba”nın “anne”ye göre söylenmesi daha kolay bir kelime olduğunu belirtiyor. İşte bebeğinizle iletişim kurmanız için bilmeniz gerekenler:

* Bebeğiniz huysuzlanarak ağlıyorsa bu acıktığının göstergesi. Çığlık atarak ağlıyorsa bir yeri ağrıyor demektir. Uykusu geldiğini esneyerek, yüzünü ovalayarak belli etmeye çalışır.

* Bebekler yüzleri incelemeye bayılır ama en fazla 25 cm uzağa odaklanabilirler. Bu da yaklaşık dirseğinizle bileğiniz arasındakimesafe kadardır.

KISA CÜMLELER KURUN

* Konuşurken kısa ve basit cümleler kurun. Bu bebeğin anlamasını kolaylaştırır.

* Bebeğinizle konuşmaya başladığınızda bir şeyi unutmamalısınız: Gülümsemek. Bebekler eğlenceli yüz ifadelerine ve seslere bayılır.

* Eğer her altını değiştirdiğinizde aynı cümleleri kurarsanız, örneğin: “Düğmeleri açalım, bu bacağı kaldıralımgibi...” Bir süre sonra ne dediğinizi anlamaya başlar ve siz söylediğinizde o da hemen dediğinizi yapar.

* Bebeğinizin kelime haznesini geliştirmek için evet/hayır cevabı verebileceği
sorular yerine daha öğretici sorular sorun, örneğin; “Ne içmek istersin, süt ya da su?” gibi.

* Bebeğinizin iyi odaklanmasına yardımcı olmak için arka plandaki sesleri en aza indirin.
Kullanıcı imzaları ziyaretçilere gizlidir.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi