FT

Merhaba, Ziyaretçi!

Bizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz!

Sitemizden daha iyi yararlanabilmek için "Giriş" yapmalı ya da "Kayıt" olmalısınız ;)

("Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı" ayrıcalıktır!)

Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Sizi aramızda görmek güzel ama sitemizden daha iyi yararlanabilmeniz için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız. İlgi ve alakanızdan dolayı Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı yönetimi olarak teşekkür eder, iyi forumlar dileriz.

Giriş ya da Kayıt

(Sadece kayıtsız kullanıcılar tarafından görüntülenebilir.)


Aşağılık Kompleksini Bunları Yaparak Yenin!
#1
Çocuklukta yaşanan olaylar, sonraki dönemlerde karşımıza psikolojik semptomlar olarak çıkabiliyor. Bunlardan biri de ''aşağılık kompleksi'' olarak adlandırılan kendini olduğundan aşağı ve küçük görme hastalığı.

Küçük yaşlarda anne babanın çocuğa ''sen beceremezsin, yapamazsın, hiçbir şey bilmiyorsun!'' gibi cümleler kurması sonucu çocukta oluşan içe kapanıklık, özgüvensizlik etkisini uzun seneler boyunca sürdürüyor ve iş hayatında da bu yaşanılan travmalar olumsuz sonuçlar verdiği gibi başarıyı da azalttığı biliniyor. Aynı zamanda çocukluktan beri kalıcı fiziksel özelliğe sahip bir bireyin okul hayatında bununla ilgili kötü bir olaya maruz kalması bu hastalığı tetikleyen en önemli sebeplerden biri. Bu şekilde uzun süre boyunca sosyal çevrede yaşanılan yanlış iletişim çok ciddi sorunları da beraberinde getiriyor. Fakat bunu çok basit ve kolay yöntemlerle yenebilir, günlük hayatınızda daha etkin ve özgüvenli hale gelebilirsiniz. İşte aşağılık kompleksini yenmenize katkı sağlayacak şeyler:

1. Öncelikle her hastalıkta ve sağlık probleminde olduğu gibi bunu da kabullenmelisiniz.

2. Kendinize her sabah çok değerli ve önemli olduğunuzu, kendinizi sevdiğinizi ve olduğunuz gibi kabullendiğinizi ayna karşısında tekrarlayın.

3. Size iyi gelecek, o konuda iyi ve yetenekli olduğunuzu düşündüğünüz hobi ve ilgi alanları bulun ve kurslara yazılın.

4. Tarzınızı ve kıyafetlerini değiştirin. Uzun zamandır hoşunuza giden ama size yakışmayacağını düşünüp almadığınız bir elbise de olabilir bu.

5. Bu kompleksin en önemli etkeni de özgüven eksikliğidir. O sebeple muhakkak özgüveninizi artırmak için çözümler yaratabilirsiniz.

6. Kendinizle daha fazla vakit geçirin ve ne istediğinizi, kendinizi dinleyin. Bunlar yeni bir yere seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek olabilir.

7. Mutlaka bir psikolojik destek almaktan çekinmeyin.

8. Size iyi gelmeyen, sizi küçük gören, aşağılayan insanları hayatınıza dahil etmeyin ve onları yanınızdan uzaklaştırın.

9. Bu konu hakkında yazılmış olan kitaplara göz gezdirin ve kişisel gelişim kitaplarını okuyun.

10. Sosyal sorumluluk ve gönüllülük projelerinde yer alın. Başka insanlara yardım etmek ve onların mutluluğuna katkıda bulunmak sizi çok değerli ve iyi hissettirecektir.

alıntı
Kullanıcı imzaları ziyaretçilere gizlidir.
Bul
Alıntı

Yorum yapma izniniz bulunmuyor!

Üzgünüz, yorum yapabilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

ya da

Kayıt ol!

Topluluğumuzda yeni bir hesap oluşturun.

Kayıt
DUYURU
Tüm Genel Sorunlar İçin Ban Sorunları İçin Reklam Vermek İçin
İletişim Formu İtiraz Formu İlan Formu
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren https://www.forumturk.net adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir. Tasarım forumturk.net'e aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
© 2019 Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı
with by @tedem - Developed by @Nakres

Tema Görünümü

Renk Seçimi:
Arkaplan Dokuları:

Tema Ayarları

Seçenekler: