FT

Merhaba, Ziyaretçi!

Bizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz!

Sitemizden daha iyi yararlanabilmek için "Giriş" yapmalı ya da "Kayıt" olmalısınız ;)

("Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı" ayrıcalıktır!)


Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Sizi aramızda görmek güzel ama sitemizden daha iyi yararlanabilmeniz için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız. İlgi ve alakanızdan dolayı Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı yönetimi olarak teşekkür eder, iyi forumlar dileriz.

Giriş ya da Kayıt

(Sadece kayıtsız kullanıcılar tarafından görüntülenebilir.)

Akvaryumun Balık İle Donatımı ve Bakımı
#1
[TABLE="class: tborder vbseo_like_postbit, width: 100%, align: center"]
[TR]
[/TR]
[TR]
[TD="class: alt1"]AKVARYUMUN KURULMASI:

Akvaryumun Balık İle Donatımı ve Bakımı:

Akvaryuma koyacağımız balıkları seçerken karakterlerinin birbirlerine uygun olmasına dikkat etmemiz gerekir. Saldırgan balıklarla sakin balıkları aynı akvaryuma koymamalıyız. Satın alacağımız balıkların yüzgeçleri tam olmalı, vücutlarında benek veya lekeler olmamalıdır. Aldığımız balıkları en kısa zamanda akvaryumun bulunduğu bölgeye getirmeli ve eve getirirken de suyunun soğumamasına dikkat etmeliyiz. Balıkların bulunduğu suyun sıcaklığı ile akvaryum suyunun sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkından balıkların etkilenmesini önlemek için; balıkların bulunduğu paketi ağzını açmadan akvaryum içine koymalı ve en az 45 dakika boyunca beklemeliyiz.

Akvaryuma asla balıkları tek olarak koymamalıyız. En azından küçük gruplar halinde veya çift olarak koymamız gerekir. Yaklaşık olarak balıkların uzunluklarının her cm si için 1 lt su gereklidir. Eğer balıklar çok hareketlilerse daha fazla su gerekir.Akvaryumumuza koyacağımız balık sayısını bu şekilde hesaplayabiliriz.

Balıkları akvaryuma koyduktan bir süre sonra ölümler oluşabilir. İlk düşünmemiz gereken; suyun yapısı, özellikle de pH ve sertliği olmalıdır.

Akvaryumu düzenledikten sonra temizlik için sık sık su değişiminden kaçınmamız gerekir. Eğer su bozulmuşsa suyu tamamen değiştirmek yerine bir kısmını yenilemeliyiz.

Akvaryumun ısısını düzenli olarak kontrol etmeliyiz. Özellikle tropikal balıklarda (çoğunluğu 25 derece civarındaki sıcaklıkları severler) su sıcaklığı 20 derecenin altına düştüğünde keyifsizlik başlar. Soğuk su balıkları içinse su sıcaklığının gereğinden fazla yükselmemesine (22-24 dereceyi geçmemesine) dikkat etmeliyiz.

Balıkların genel durumunda bir anormallik olup olmadığını sık sık gözlemlemeliyiz. Normalde yüzeye yakın yüzen bir balık köşeye sinmiş mi? Yada balıklar toplu halde su yüzeyine çıkmışlar mıdır? Yüzüşlerinde dengesizlik var mı? Yüzgeç kenarları tam mı yoksa eksilmeler var mı? İştahları yerinde mi? v.b. bir çok noktaya dikkat edilmelidir.

Akvaryum suyunu özellikle pH ve sertlik yönünden belli aralıklarla kontrol etmemiz gerekir. Ayrıca suda bulanıklık ya da renginde yeşillenme olup olmadığını da gözlemlemeliyiz. Su yüzeyinde yada tabanda ölü balıklar yada tüketilmemiş yen artıkları varsa bunları en kısa zamanda uzaklaştırmamız gerekir.

Düzenli ve yeterli derecede mümkün olduğunca değişik yemler kullanarak yemleme yapmalıyız. Verilecek yem miktarı balıkların tüketebileceği kadar olmalıdır. Küçük porsiyonlar halinde ve sık sık yemleme yapmak gereklidir. Balıkların tüketemediği yem tanelerinin suyun yapısını bozacağını unutmamalıyız.

Buharlaşıp azalan suyun yerine saf su, yağmur suyu yada sertliği düşürülmüş su ilave etmeliyiz. Hiçbir zaman çeşme suyu kullanmamalıyız.


[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: alt2"]  Linkler ziyaretçilere gizlenmiştir. Ücretsiz üye olarak linklere erişebilirsiniz.

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Bul
Alıntı


Yorum yapma izniniz bulunmuyor!

Üzgünüz, yorum yapabilmek için giriş yapmalı ya da kayıt olmalısınız.

ya da

Kayıt ol!

Topluluğumuzda yeni bir hesap oluşturun.

Kayıt


© 2019 Forum Türk - Türkiye'nin Türkçe Bilgi Paylaşım Ağı
with by @tedem - Developed by @Nakres

Tema Görünümü

Renk Seçimi:

Arkaplan Dokuları:

Tema Ayarları

Seçenekler: